Internetowy Serwis dla Pacjentów
WizjaNetwww.pajacyk.pl
SŁOWNIK
CHOROBY
OBJAWY
ZABIEGI
BADANIA
SPECJALNOŚCI
       zaawansowane pomoc
Zdrowie w mediach
Przewodnik pacjenta
Prawa pacjenta
Ćwiczenia

Polecamy książki Prof. Pawlickiego

 


Ćwiczenia gimnastyczne w chorobie Parkinsona

Ćwiczenia poprawiające ogólną sprawność ruchową oraz ułatwiające schylanie się i wstawanie

Ćwiczenie 1

Unieś stopę, odrywając ją od podłogi i obejmij rękoma kolano. Przyciągnij kolano do siebie, schylając jednocześnie powoli głowę w kierunku kolana. Wróć do pozycji wyjściowej. Dbaj przez cały czas, by plecy były wyprostowane.

Ćwiczenie 2

Unieś obie pięty tak wysoko jak możesz, nie odrywając palców stóp od podłogi. Opuść pięty i wykonaj to samo palcami stóp. Podnieś piętę jednej nogi i palce drugiej jednocześnie i tak na zmianę.

Ćwiczenie 3

Skrzyżuj ręce przed sobą. Zatocz ramionami szerokie koła i skrzyżuj ręce nad głową.


Ćwiczenie 4

Unieś rozstawione ramiona do góry i klaśnij w dłonie nad głową.

Ćwiczenie 5

Unieś jednocześnie prawą nogę i lewe ramię, a potem lewą nogę i prawe ramię – i tak na zmianę. Podczas ćwiczenia mocno odpychaj się od podłogi palcami unoszonej stopy.

Ćwiczenie 6

Wyciągnij jedną nogę przed siebie tak, by tylko pięta dotykała podłogi. Trzymając nogę nadal wyprostowaną, dotknij podłogi palcami stopy. Powtórz to ćwiczenie, zmieniając nogę.

Ćwiczenie 7

Zatocz szerokie koło jednym ramieniem, wodząc oczami za ruchem ręki. Powtórz ćwiczenie z drugim ramieniem.

Ćwiczenie 8

Przenieś ręce za plecy i klaśnij w dłonie. Przenieś ręce do przodu, wyciągnij do przodu ramiona jak możesz najbardziej i znów klaśnij w dłonie.


Ćwiczenie 9

Pochylając się do przodu wyciągnij splecione ręce przed siebie. Unieś pośladki z taboretu i wyprostuj się. Z łatwością zauważysz, że im bardziej wychylisz się do przodu przenosząc ciężar ciała nad stopy, tym łatwiej będzie ci unieść się z taboretu i stanąć w pozycji wyprostowanej.

Choroby / Objawy / Zabiegi / Badania diagnostyczne / Badania laboratoryjne / Specjalności / Wyszukiwarka / Słownik / Pomoc /
Mapa serwisu / O nas / Redakcja / Kontakt / Pomoc


                                                                                 Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2005 roku
Wszelkie prawa zastrzeżone © emedica.pl , 2001