Internetowy Serwis dla Pacjentów
WizjaNetwww.pajacyk.pl
SŁOWNIK
CHOROBY
OBJAWY
ZABIEGI
BADANIA
SPECJALNOŚCI
       zaawansowane pomoc
Zdrowie w mediach
Przewodnik pacjenta
Prawa pacjenta
Ćwiczenia

Polecamy książki Prof. Pawlickiego

 


Ćwiczenia gimnastyczne w chorobie Parkinsona

Ćwiczenia usprawniające ruchy tułowia i pogłębiające oddychanie

Ćwiczenie 1

Połóż się na wznak. Podciągnij jedno, a potem drugie kolano, stopy spoczywają płasko na podłożu (np. na materacu). Wyciągnij obydwa ramiona w bok, tak daleko, jak to możliwe.


Ćwiczenie 2

Opierając się mocno stopami o materac unieść do góry biodra. Wróć powoli do pozycji wyjściowej. Wyciągnij obydwa ramiona w bok, tak daleko, jak to możliwe.

Ćwiczenie 3

Trzymając kolana złączone przechyl nogi w jedną stronę, jak najbliżej materaca. Podnieś kolana do pionu, przechyl je w drugą stronę. Powoli znów podnieś kolana do pionu.

Ćwiczenie 4

Aby ułatwić sobie siadanie na brzegu łóżka (z pozycji leżącej), przenieś obydwa kolana i ramiona na jedną stronę, a następnie unieś ciężar ciała na ramionach i dłoniach.


Ćwiczenie 5

Nie zmieniając pozycji nóg przenieś prawe ramię nad klatką piersiową na lewą stronę, spróbuj połączyć dłonie. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to ćwiczenie lewym ramieniem. Prezentowane ćwiczenia mogą być traktowane jako ćwiczenia rozciągające mięśnie, jeśli w każdej z opisanych pozycji zatrzymamy się na chwilę.

Choroby / Objawy / Zabiegi / Badania diagnostyczne / Badania laboratoryjne / Specjalności / Wyszukiwarka / Słownik / Pomoc /
Mapa serwisu / O nas / Redakcja / Kontakt / Pomoc


                                                                                 Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2005 roku
Wszelkie prawa zastrzeżone © emedica.pl , 2001