Internetowy Serwis dla Pacjentów
WizjaNetwww.pajacyk.pl
SŁOWNIK
CHOROBY
OBJAWY
ZABIEGI
BADANIA
SPECJALNOŚCI
       zaawansowane pomoc
Zdrowie w mediach
Przewodnik pacjenta
Prawa pacjenta
Ćwiczenia

Polecamy książki Prof. Pawlickiego

 


Ćwiczenia kolana

ĆWICZENIA KOLANA

Proponowane ćwiczenia służą wzmocnieniu mięśnia czworogłowego uda, który bardzo szybko ulega osłabieniu w przypadku schorzeń kolana. Utrata siły tego mięśnia może powodować zmniejszenie stabilności kolana. Aby odzyskać siłę i wytrzymałość mięśnia czworogłowego uda, ćwiczenia należy powtarzać regularnie kilka razy dziennie.

Ćwiczenie 1
Siedząc z wyprostowanymi nogami i opartymi plecami powoli napinamy mięśnie uda poprzez dociskanie kolana do podłoża (silny wyprost). Wytrzymujemy 2 sekundy, po czym zupełnie rozluźniamy mięsień. Ćwiczenie należy powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. W miarę zwiększania się siły mięśnia utrzymujemy mięsień w napięciu przez coraz dłuższy czas i zwiększamy liczbę powtórzeń. Ćwiczenie można również wykonywać stojąc.

Ćwiczenie 2
Siedząc z wyprostowanymi nogami i opartymi plecami unosimy prostą w kolanie nogę do góry (a), następnie odchylamy ją do boku (b), potem w przeciwną stronę (c) i kładziemy nogę z powrotem do pozycji wyjściowej (d).

Ćwiczenie 3
Siedząc na brzegu fotela z poduszką pod kolanem zwieszamy swobodnie obie nogi (a). Prostując jedno kolano (b), dociskamy równocześnie łydkę drugiej nogi do brzegu fotela (c). Powoli zmieniamy pozycje nóg, prostując zgięte kolano z równoczesnym zgięciem nogi wyprostowanej.

Ćwiczenie 4
Leżąc na plecach zginamy obie nogi w biodrach i kolanach i wykonujemy nogami ruchy przypominające jazdę na rowerze. Lepsze efekty przynosi wykonywanie ćwiczenia na rowerze treningowym.


Choroby / Objawy / Zabiegi / Badania diagnostyczne / Badania laboratoryjne / Specjalności / Wyszukiwarka / Słownik / Pomoc /
Mapa serwisu / O nas / Redakcja / Kontakt / Pomoc


                                                                                 Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2005 roku
Wszelkie prawa zastrzeżone © emedica.pl , 2001