Internetowy Serwis dla Pacjentów
WizjaNetwww.pajacyk.pl
SŁOWNIK
CHOROBY
OBJAWY
ZABIEGI
BADANIA
SPECJALNOŚCI
       zaawansowane pomoc
Zdrowie w mediach
Przewodnik pacjenta
Prawa pacjenta
Ćwiczenia

Polecamy książki Prof. Pawlickiego

 


Ćwiczenia barku

ĆWICZENIA BARKU

Proponowane ćwiczenia pomagają odzyskać sprawność chorego barku poprzez poprawę zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni i zmniejszenie sztywności stawu.

Ćwiczenie 1
Pochylając tułów do przodu i lekko w bok, zwieszamy swobodnie całą kończynę. Następnie wykonujemy ruchy okrężne prostą kończyną na przemian w stronę prawą i lewą.

Ćwiczenie 2
Układając chorą kończynę w poprzek klatki piersiowej opieramy rękę na przeciwnym barku (a). Następnie drugą ręką delikatnie naciskamy łokieć chorej kończyny w kierunku przeciwnego barku (b). Równocześnie staramy się napiąć mięśnie chorego barku.

Ćwiczenie 3
Zaplatamy ręce za głową i odchylamy łokcie maksymalnie ku tyłowi. Ćwiczenie można wykonywać stojąc lub leżąc.

Ćwiczenie 4
Leżąc na plecach z prostymi łokciami zaplatamy palce obu rąk z przodu tułowia (a). Następnie unosimy chorą kończynę przy pomocy zdrowej do góry i ponad głowę (b). Powrót chorej kończyny do pozycji wyjściowej (a) odbywa się przy pomocy kończyny zdrowej.

Ćwiczenie 5
Ćwiczenie to jest zalecane, gdy bark jest już prawie wyleczony. Kładziemy ręcznik na zdrowym barku i chwytamy jego koniec z przodu zdrową ręką. Chorą kończynę układamy za plecami i chwytamy nią drugi koniec ręcznika. Następnie wykonujemy ruchy jak przy wycieraniu pleców, wyłącznie do granicy bólu chorego barku.


Choroby / Objawy / Zabiegi / Badania diagnostyczne / Badania laboratoryjne / Specjalności / Wyszukiwarka / Słownik / Pomoc /
Mapa serwisu / O nas / Redakcja / Kontakt / Pomoc


                                                                                 Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2005 roku
Wszelkie prawa zastrzeżone © emedica.pl , 2001